Айріс фолдінга: схеми, шаблони і простий покроковий майстер-клас для початківців і дітей

Розповідаємо, що таке айріс фолдінга, які різновиди техніки існують, коли з’явилося мистецтво, які матеріали використовувати. Інструкція з фото, а так само докладним описом для дітей і дорослих.

На сьогоднішній день існує дуже велика кількість різноманітних технік для рукоділля та майстрування. Кожна з них володіє своїми перевагами і особливостями.

Однак важливо розуміти, що всі вони спрямовані на досягнення однієї мети – розвиток творчого мислення у дітей та розвиток хорошою моторики рук.

Згідно з дослідженням, в сучасному світі діти частіше цікавляться технікою та електронікою починаючи з раннього віку. Різні гаджети здаються їм цікавіше і привабливіше. однак вони не сприяють їхньому розвитку,

Техніка айріс фолдінга: що це таке?

Техніка являє собою дуже цікавий підхід до створення своєрідних малюнків і композицій. У своїй основі вона використовує принцип спіралі, в якій розміщується велика кількість різних відтінків.

Важливо розуміти, що в рамках малюнка або композиції спіраль зовсім не повинна бути ідеально круглої. Головне щоб малюнок або композиція заповнювалися за принципом спіралі різними відтінками.

В роботі можна використовувати будь-які кольори, а можна використовувати тільки підходящі, і за допомогою застосування принципу спіралі навіть виділяти тіні в деяких місцях, роблячи роботу більш реалістичною таким чином.

Техніка відмінно розвиває творче мислення у дітей і тренує моторику рук. Головна особливість полягає в тому, що в процесі створення вироби дітям доведеться працювати як з великими, так і з дрібними деталями. Це дозволяє всебічно розвивати спритність і гнучкість пальців рук.

Історія появи

Техніка спочатку зародилася в Голландії і відразу здобула велику популярність завдяки простоті виконання і унікальним результатами. Айріс фолдінга популярний як серед дітей, так і серед дорослих. Примітно, що в першу чергу техніка передбачала використання тільки смужок кольорового паперу. Можна було використовувати будь-які відтінки, проте це завжди була папір.

У процесі модернізації техніка стала значно ширше в плані допустимих матеріалів, які можна використовувати. На сьогоднішній день головним правилом є суворе дотримання принца заповнення малюнка — по спіралі. як матеріали можна використовувати смужки кольорового паперу, так і атласні стрічки. кольоровий картон, клаптя тканини, кольоровий оксамит. Вибір матеріалу фактично залежить від фантазії самого автора композиції.

Підготовка інструменту та матеріалів для роботи

Особливу увагу рекомендується приділяти підготовчим заходам. Спочатку потрібно вибрати малюнок або предмет, який буде заповнюватися за допомогою цієї техніки. Сам малюнок можна роздрукувати на принтері, бо як буде використовуватися тільки контур обраної предмета або об’єкта.

Після того, як буде обраний об’єкт, потрібно визначитися з типом матеріалу, який буде використовуватися. Новачкам рекомендується використовувати кольоровий папір або картон — з цими матеріалами легко працювати, вони доступні.

Майстрів з досвідом можна починати пробувати працювати з тканиною і оксамитом різних відтінків. Перевага цих матеріалів полягає в тому, що вони дозволяють отримати більш глибокі і насичені відтінки з природними тінями. Все це позитивно впливає на реалістичність створюваної композиції.

В якості інструментів рекомендується використовувати звичайні ножиці, канцелярський ніж, щоб нарізати матеріал на зручні фрагменти для заповнення контуру. Для склеювання рекомендується використовувати клей пва. Він повністю безпечний при використанні і при цьому здатний надійно склеює папір, картон і навіть тканини.

Айріс фолдінга для початківців: шаблони з поетапною інструкцією

Якщо поки ще немає досвіду роботи в цій техніці, то починати знайомство з цим унікальним підходом необхідно з чогось простого. Головне пам’ятати — заповнення контуру здійснюється строго по спіралі. Кількість кроків спіралі підбирається індивідуально, залежно від уподобань. Чим більше кроків — тим насиченішим буде виглядати композиція.

Зірка

Однією з класичних фігур, які використовуються етапі знайомства з технікою айріс фолдінга є зірка з п’ятьма кінцями. Її можна легко намалювати на папері самостійно.

Перевага і простота цієї фігури полягає в тому, що дуже легко визначити центр і розкреслити кроки спіралі. Зверніть увагу, кількість кроків спіралі повністю залежить від рівня складності, який планується опрацьовувати. Чим більше кроків — тим складніше, особливо при роботі з дрібними деталями, необхідно це враховувати.

Серце

Ця фігура простіше ніж зірка, в ній також легко визначити центр для расчерчивания кроків спіралі. Перевага саме цього контуру полягає в тому, що з нього дуже зручно починати знайомство з технікою. Спіраль в цьому випадку виходить округлої — майже ідеальною.

Яблуко

Фігура похідна від контуру “серце”, принципи роботи з нею точно такий же. Однак необхідно враховувати, що яблука є ще гілочку з листочком, які теж потрібно заповнювати за правилами техніки. Важливо розуміти, що вони є складовими яблука, а значить входять в загальну спіраль.

Айріс фолдінга для дітей дошкільного віку

Фахівці рекомендують знайомити дітей з технікою айріс фолдінга ще з садочка, т. е з дошкільного віку. Це обумовлено тим, що діти в цьому віці активно вчаться, їм все цікаво, вони з радістю сприймуть новий спосіб виготовлення виробів.

Проте також важливо враховувати, що контури для дітей дошкільного віку повинні бути максимально простими, щоб дитина не заплутався і отримав виключно позитивні емоції та досвід від виготовлення вироби.

Розглянемо кілька простих аплікацій для дошкільного віку.

Проста аплікація за схемою

Легше всього виконувати аплікації з вже створеної схеми. Для цього необхідно взяти контур простого предмета і розкреслити в ньому спіраль з малою кількістю кроків. У кожному кроці можна прописати назву кольору, яким його потрібно заповнити.

Так дітям буде простіше орієнтуватися в кольорах і цікавіше заповнювати фігуру. Кольори можна не підписувати, тоді дитина зможе самостійно вибирати найбільш сподобалися йому і заповнювати ними.

Мила листівка

За допомогою простої аплікації по техніці айріс фолдінга можна створити красиву і милу листівку. Для цього необхідно:

  1. Зробити аплікацію, наприклад використовуючи контур серця або зірки. Рекомендується вибирати відповідний предмет під тематику привітання.
  2. В якості основи листівки найчастіше використовують тверду кольоровий папір або картон формату А4, складені вдвічі.
  3. Створену аплікацію потрібно вклеїти на лицьову або внутрішню частину листівки, після чого доповнити її приємними словами для одержувача.

Зробити таку листівку не складно, процес створення займає мало часу. При цьому вона абсолютно унікальна, це пам’ятний подарунок від дитини.

Вироби в стилі айріс фолдінга на свята

Техніка відмінно підійде для створення тематичних презентів. Зверніть увагу, виріб може виступати як в ролі самостійного подарунка, так і в ролі додаткового.

Танк на 23 лютого

Відмінним варіантом подарунка на День Захисники Вітчизни буде зробити танк в техніці айріс фолдінга. Для цього знадобиться:

  1. Зробити трафарет самого танка, який буде заповнюватися.
  2. Вибрати стиль заповнення (реалізм або творчий підхід). У реалізмі використовуються тільки реалістичні відтінки, які застосовуються для фарбування бойової техніки. У творчому підході можна використовувати будь-які кольори та їх поєднання.
  3. Всередині трафарету знайти центр і накреслити спіраль, після чого акуратно її заповнити.
  4. Готову композицію можна використовувати для оформлення листівки, або презентувати у вихідному вигляді.

Квіти на 8 Березня

На Всесвітній Жіночий День відмінним варіантом буде зробити аплікацію красивих квітів у спіральної техніці. Принцип створення абсолютно такий же:

  1. Спочатку потрібно вибрати трафарет кольорів, можна використовувати кілька різних.
  2. Після вибору їх потрібно акуратно заповнити, після чого використовувати їх для оформлення основного подарунка, або презентувати в якості самостійного сюрпризу.

Техніка райдужного складання: майстер-клас з трафаретами

Великою популярністю користується айріс фолдінга з використанням кольорів веселки. Їх розташовують у композиції у правильному порядку, створюючи таким чином райдужну мозаїку. При цьому принцип створення композицій абсолютно такий же, різниця тільки у використовуваних відтінках.

Цікаві варіанти презентації картин

Створену картину цілком можна презентувати в її натуральному вигляді, проте можна і додатково її прикрасити. Можна створити для композиції повноцінну історію в невеликому оповіданні, це допоможе іншим людям краще зрозуміти задумку. Техніка айріс фолдінга відмінно розвиває творче мислення у дітей, вона сприяє постійному пошуку нових варіантів вирішення поставлених завдань, не керуватися шаблонними методами.

Фото ідеї техніки айріс фолдінга для початківців