Шапка спицями: покроковий опис і схеми вязання спицями красивих жіночих шапок для початківців

Покрокові інструкції з в’язання шапки спицями. Рекомендації щодо вибір пряжі і спиць. Зняття мірок і визначення розміру. Популярні візерунки і схеми їх в’язання. Як зв’язати шапку гумкою, біні, з відворотом, шапку-трубу, з косами і ажурним візерунком.

Вязання шапок – це захоплюючий процес, який може стати захоплюючим хобі і приносити задоволення не тільки самим рукодільниця, але і тим, кому призначаються готові вироби. Шапка – це не тільки захист від холоду, але і елемент стилю та моди, який може підкреслити індивідуальність і творчий смак її власника.

Опис матеріалів для в’язання

Перед початком в’язання, необхідно вибрати матеріали, з яких буде створюватися шапка. Для шапок найбільш підходять м’які і теплі нитки, які приємні на дотик і не викликають роздратування шкіри голови. Розглянемо основні матеріали для в’язання:

Вовна

Класичний вибір для в’язання шапок, т. к. володіє теплоізоляційними властивостями і легко відновлює форму.

Альпака

Матеріал з м’якою і шовковистою текстурою, забезпечує відмінний захист від холоду.

Акрил

Штучний матеріал, який за своїми властивостями нагадує шерсть, але дешевше у виробництві.

Бавовна

Підходить для в’язання шапок весняного і літнього сезонів, т. к. володіє легкою текстурою і не стискує голову.

Мохер

Матеріал з пухнастою і м’якою текстурою, що створює ніжний і повітряний ефект.

Необхідні інструменти для в’язання

Для в’язання шапки будуть потрібні деякі інструменти, які допоможуть створити якісний і красивий виріб. Ось основні інструменти, які знадобляться:

 • Спиці: основний інструмент для в’язання, можна використовувати як металеві, так і дерев’яні спиці в залежності від особистих уподобань.
 • Маркери: допоможуть відзначити початок і кінець візерунка, що допоможе уникнути помилок при в’язанні.
 • Ножиці: потрібні для відрізання ниток.
 • Візерунковий журнал: дозволить вибрати цікавий візерунок і схему в’язання.
 • Мірна стрічка: потрібна для визначення розміру шапки і довжини гумки.

Додаткові інструменти

 • Вушко для спиць: дозволить уникнути випадання спиць при в’язанні.
 • Помпон-мейкер: потрібен для створення пензликів і бубонної.
 • Набір гачків: потрібен для створення красивих кос і ажурних візерунків.
 • Набір голок: потрібен для підшивки тонких ниток та оздоблення готового виробу.
 • Шпильки: потрібні для закріплення візерунка на спицях і уникнення зсуву петель.

Основні техніки в’язання

Для в’язання шапки необхідно знати основні техніки в’язання, які допоможуть створити красивий і якісний візерунок. Ось деякі з них:

Права петля

Основна петля в’язання, яка створює візерунок з лицьового боку. Виконується так: спиця вставляється справа в петлю на лівій спиці, нитка обвивається навколо правої спиці, проходить через петлю на лівій спиці і знімає її.

Ліва петля

Петля в’язання, яка створює візерунок з виворітного боку. Виконується так: спиця вставляється зліва в петлю на правій спиці, нитка обвивається навколо лівої спиці, проходить через петлю на правій спиці і знімає її.

Гумка

Візерунок, який створюється шляхом чергування правих і лівих петель. Гумка може бути різної ширини і складності, залежно від товщини нитки і обраного візерунка.

Ажурні візерунки

Візерунки, які створюються шляхом додавання додаткових петель і утворення отворів в тканини. Ажурні візерунки можуть бути різних розмірів і складності, їх можна комбінувати з іншими візерунками і елементами декору.

Коси

Візерунок, який створюється шляхом переміщення петель на спицю і їх послідовного переплетення. Коси можуть бути різної ширини і складності, вони додають шапці додатковий об’єм і текстуру.

Круговий в’язання

Техніка, яка дозволяє в’язати без швів, шляхом перенесення петель з однієї спиці на іншу. Круговий в’язання може бути використане для створення шапок з подвійним коміром, біні і трубчастих шапок.

Зменшення і збільшення петель: техніка, яка дозволяє змінювати кількість петель на спицях і створювати потрібну форму шапки. Зменшення і збільшення петель виконується шляхом видалення або додавання петель на одній з спиць.

Розміри шапки і підгонка під розмір голови

Визначення розміру шапки і коректна підгонка під розмір голови – це важливий етап при в’язанні шапки. Ось деякі рекомендації, які допоможуть підібрати потрібний розмір:

 • Для початку потрібно виміряти обхват голови на рівні чола і підборіддя. Ці два значення допоможуть визначити розмір шапки.
 • Розмір шапки зазвичай відповідає розміру голови в дюймах. Так, наприклад, шапка розміру 21 дюйм відповідає голові з обхватом 21 дюйма.
 • Якщо нитки, з яких буде в’язатися шапка, мають усадку, то необхідно враховувати цей фактор при визначенні розміру. Наприклад, якщо нитки мають усадку 10%, то потрібно додати 10% до вимірюваною розміру голови.
 • Необхідно також враховувати товщину матеріалу, з якого буде створюватися шапка. Товстий матеріал може стискатися при носінні, тому необхідно додати деяку додаткову довжину, щоб шапка не була занадто твердою.
 • При в’язанні гумки потрібно враховувати її властивості і додавати до розміру шапки деяку додаткову довжину, щоб вона не стала занадто тісною.
 • Якщо голова має нестандартну форму або розмір, то можна в’язати шапку із збільшеним розміром і підганяти її шляхом додавання або видалення петель на спицях.

Як підібрати колір і візерунок для шапки

Вибір кольору та узору – це важливий етап у створенні шапки, який визначає її стиль і індивідуальність. Ось деякі рекомендації, які допоможуть підібрати колір і візерунок для шапки:

 • Колір шапки можна підбирати в залежності від кольору волосся, очей, шкіри, сезону і тенденцій моди. Наприклад, якщо у людини світле волосся і очі, то можна вибрати світлі відтінки шапки, які підкреслять його природну красу.
 • Візерунок шапки можна підбирати в залежності від типу матеріалу, в якому буде в’язатися шапка, та особистих уподобань. Наприклад, ажурний візерунок буде добре виглядати на шапці з мохеру, а гумка – на шапці з вовни.
 • Колір і візерунок шапки можна комбінувати, щоб створити цікавий і оригінальний дизайн. Наприклад, яскравий візерунок буде добре виглядати на темному тлі, а монохромна шапка може бути прикрашена яскравою пензликом або бубоном.
 • Також необхідно враховувати, для яких цілей буде використовуватися шапка. Наприклад, для повсякденного носіння підійде більш консервативний дизайн, а для виходу на вулицю в холодну погоду – шапка з цікавим візерунком і яскравим кольором.
 • Якщо шапка призначена в подарунок, то потрібно враховувати особисті уподобання і стиль одержувача, щоб подарунок сподобався і був використаний.

Опис техніки в’язання гумки

Гумка – це візерунок, який створюється чергуванням правих і лівих петель. Гумка може бути різної ширини і складності, залежно від товщини нитки і обраного візерунка. Ось деякі рекомендації, які допоможуть в’язати гумку:

 1. Починайте з непарної кількості петель на спицях. Наприклад, 11 петель.
 2. Першу петлю потрібно в’язати лицьовою стороною, а потім чергувати праві і ліві петлі. Наприклад, другу петлю потрібно в’язати виворітною стороною, третю – лицьовою стороною, четверту – виворітною стороною і т. д.
 3. Щоб зберегти гумку однакової ширини, потрібно стежити за тим, щоб кожна права петля відповідала лівої петлі попереднього ряду, а кожна ліва петля відповідала правою петлі попереднього ряду.
 4. Гумку можна в’язати на будь-якій довжині – від декількох рядів до декількох десятків. Чим більше буде кількість рядів гумки, тим ширше буде виходити сама гумка.
 5. Якщо потрібно створити гумку більшої ширини, то можна використовувати додаткові спиці і в’язати кілька смуг гумки, а потім з’єднати їх.
 6. Гумка добре підходить для створення одвороту на шапці або манжети на рукавицях. Щоб створити відворот, потрібно в’язати гумку потрібної довжини, а потім перейти до іншому візерунку.
 7. Щоб закінчити в’язання гумки, потрібно завершити ряд правою петлею, а потім зняти петлі зі спиці.

Шапка з подвійним коміром і великою кистю

Для в’язання шапки з подвійним коміром і великою кистю спицями вам знадобляться:

 • пряжа середньої щільності, підходяща для спиць 6-7 мм (наприклад, шерсть або вовняна суміш)
 • спиці 6-7 мм
 • гачок для створення пензлика
 • ножиці

Кроки:

 1. Наберіть на спиці 64 петлі.
 2. В’язати візерунком «гумка 2х2» (2 лицьових, 2 виворітних петлі) протягом 7-8 див.
 3. Далі почніть зменшувати кількість петель. Для цього розділіть всі петлі на 8 груп по 8 петель в кожній. Кожну групу з’єднайте разом, щоб отримати 8 петель.
 4. В’язати візерунком «лицьова гладь» до тих пір, поки шапка не стане достатньо довгою, щоб повністю закрити голову.
 5. Окантуйте шапку, зв’язавши дві петлі разом кожні дві петлі по краю.
 6. Створіть пензлик. Для цього намотайте пряжу на гачок або інший відповідний предмет, наприклад, олівець. Відріжте пряжу, потім протягніть нитку через середину намотаною пряжі і зав’яжіть її щільно.
 7. Пришийте пензлик до верху шапки, щоб закрити роз’єднані петлі.

Ваша шапка з подвійним коміром і великою кистю готова!

Класична шапка-біні з візерунком «гумка»

Для в’язання класичної шапки-біні з візерунком «гумка» спицями вам потрібно:

 • пряжа для в’язання (зазвичай використовується вовняна або акрилова пряжа середньої товщини)
 • спиці відповідного розміру (зазвичай використовуються спиці розміру 4-5 мм)
 • голка для зшивання кінців пряжі

Кроки для в’язання шапки-біні:

 1. Наберіть на спиці 80 петель і з’єднайте в коло, переконавшись, що петлі не перекинулися.
 2. В’язати в гумку, тобто кожна петля повинна чергуватися лицьової і виворітної. Почніть з 2 петель лицьовий, 2 петель виворітного і повторюйте цей візерунок до кінця ряду.
 3. В’язати ряди в гумку до тих пір, поки шапка не досягне потрібної довжини.
 4. Для завершення шапки зробіть закриття. Для цього вам потрібно з’єднати першу і останню петлі разом.
 5. Відріжте нитку приблизно в 15 см від закриття. Нитку пропустіть голку і прошийте нею петлі навиворіт, щоб закріпити кінець нитки.

Готово! Ваша класична шапка-біні з візерунком «гумка» готова.

Шапка-труба з косами і візерунками

Для того, щоб зв’язати шапку-трубу з косами і візерунками спицями, вам знадобляться спиці і пряжу. Виберіть пряжу, яка підходить для спиць певного розміру і яка підійде для створення теплої шапки.

 1. Почніть з виливки. Наберіть на спиці необхідну кількість петель, щоб сформувати коло. Розподіліть петлі рівномірно на чотирьох спицях. З’єднайте кругову виливок, використовуючи метод «Magic Loop» або сполучну голку.
 2. Пов’язуйте в гумку 1×1 або 2×2 на висоту близько 5-7 см, щоб створити манжету для шапки.
 3. Почніть створювати коси, вибравши відповідний візерунок. Зазвичай коси створюються з використанням кабельного візерунка. Перед тим, як почати, ознайомтеся з візерунком і розумійте, як переміщати петлі на спицях, щоб створити бажаний візерунок. Вмикайте коси у вашу роботу на певній висоті, наприклад, після манжети або після декількох рядів гумки.
 4. Продовжуйте пов’язувати коси і переходити до інших візерунки або резинкам, як побажаєте. Ви можете створювати візерунки, які ви хочете, такі як ажурні візерунки або ромби.
 5. Перемикайтеся на спиці меншого розміру, щоб створити тісніше прилеглу шапку на вершині. Пов’язуйте, поки шапка не досягне бажаної висоти.
 6. Закінчите шапку, зв’язавши її на вершині і закріпивши кінці пряжі. При бажанні ви можете додати пензлик на вершину шапки або на манжету.

Це базове опис процесу створення шапки-труби з косами і візерунками спицями. Однак, щоб точно зрозуміти процес і зробити все правильно, я рекомендую звернутися до відео-інструкцій або книг з детальними описами та схемами.

Ніжна шапка з мохеру з ажурним візерунком

Щоб зв’язати ніжну шапку з мохеру з ажурним візерунком, вам знадобляться наступні інструменти і матеріали:

 • Мохерова пряжа (100-150 грам)
 • Спиці відповідного розміру (зазвичай 4-5 мм)
 • Маркери для петель
 • Ножиці
 • Голка для зшивання

Легка інструкція з в’язання:

 1. Визначте розмір голови, для якої буде пов’язана шапка. Виміряйте окружність голови в самому широкому місці і додайте 2-3 см на вільний простір і на підворот шапки.
 2. Зробіть зразок петель на спицях. Почніть з 10 петель і зв’яжіть кілька рядів лицьової гладдю. Потім почніть пов’язувати ажурний візерунок, який ви можете вибрати з книги з описом ажурних візерунків. Зв’яжіть кілька рядів візерунка і переконайтеся, що ширина зразка відповідає розміру голови.
 3. Розрахуйте кількість петель, необхідних для зв’язування шапки. Помножте кількість петель в зразку на кількість сантиметрів в окружності голови і розділіть на ширину зразка.
 4. Почніть пов’язувати шапку. Наберіть потрібну кількість петель і зв’яжіть кілька рядів лицьової гладдю. Потім почніть пов’язувати ажурний візерунок. Зв’яжіть необхідну кількість рядів, щоб шапка досягла потрібної довжини (зазвичай 20-25 см).
 5. Закінчите шапку. Поверніть шапку навиворіт і зшийте задню частину, використовуючи голку і нитку. Потім зшийте передню частину, залишивши місце для підвороту. Поверніть підворот і закріпіть його всередині шапки.
 6. Завершіть роботу. Подрежьте всі кінці ниток і перевірте, немає чи втрачених петель або інших помилок у роботі. Ваша ніжна шапка з мохеру з ажурним візерунком готова!

Шапка з візерунком «коси» і дрібним бубоном на вершині

Для в’язання шапки з візерунком «коси» і дрібним бубоном на вершині спицями вам знадобиться:

 • пряжа середньої товщини (наприклад, вовняна або акрилова) кольору на ваш вибір;
 • спиці потрібного розміру для обраної пряжі;
 • голка для зшивання кінців.

Інструкції:

 1. Наберіть на спиці потрібну кількість петель, щоб шапка пасувала на вашу голову. Наприклад, для дорослої жіночої шапки можна почати з 80-90 петель.
 2. В’яжіть гумкою 2х2 (2 лицьових, 2 виворітних петлі) протягом приблизно 5-7 див.
 3. Почніть в’язати візерунок «коси». Для цього дотримуйтесь наступною схемою:
  • 1-ий ряд: 1 лицьова, 2 петлі разом виворітної, 1 накид, 1 лицьова повторіть до кінця ряду, закінчивши 1 лицьовій петлею.
  • 2-ий ряд: всі петлі в’язати, як вони є (особові лицьовими, виворітні виворітними).
  • 3-ий ряд: 1 лицьова, 1 накид, 2 петлі разом виворітної, 1 лицьова повторіть до кінця ряду, закінчивши 1 лицьовій петлею.
  • 4-ий ряд: всі петлі в’язати, як вони є (особові лицьовими, виворітні виворітними).
  • Повторюйте 3-ій і 4-й ряди, поки візерунок «коси» не буде досягнуто бажаної висоти (зазвичай-15-20 см).
 4. Перейдіть до створення дрібного бубону на вершині шапки. Для цього в’яжіть 2 петлі разом, повторюйте цю операцію на кожному другому ряду до тих пір, поки на спицях не залишиться 6 петель.
 5. Проведіть нитку через що залишилися петлі, затягніть і закріпіть кінці.
 6. При бажанні, ви можете додати пензлик на кінчик шапки або залишити її без прикрас.

От і все! Ваша шапка з візерунком «коси» і дрібним бубоном на вершині готова!

Ви можете використовувати цей приклад в’язання як відправну точку для створення своєї власної унікальної шапки. Важливо пам’ятати, що вибір пряжі і розмірів спиць може істотно вплинути на підсумковий вид і розмір вашої шапки.

Також ви можете експериментувати з різними візерунками та оздобленням, щоб створити найбільш підходящий для вас варіант. Сподіваюся, цей приклад в’язання був корисний для вас і ви отримаєте задоволення від створення своєї власної шапки!

Фото ідеї та схеми шапки спицями