Вчимося робити вироби з глини в домашніх умовах своїми руками. Опис процесу підготовки та роботи з матеріалом, вибору необхідних інструментів. Керівництво з фотографіями і порадами від експерта.
Ліплення з глини відноситься до старовинних видів декоративно-прикладного мистецтва, яке у всі часи користувалося інтересом творчих особистостей різного віку.
Робота над виробами з м’якого і слухняного матеріалу сприяє розвитку фантазії з дитячого віку. Крім того, ліплення оригінальних виробів для прикраси інтер’єру супроводжується розвитком пальців і кистей рук.
Короткий огляд різновидів глини: що вибрати для виробів?
У процесі ліплення можна виготовляти різні предмети, від посуду до цікавих фігурок тварин. Для творчої роботи потрібна мінімальний запас матеріалів та інструментів.
Полімерна глина
У магазинах для прикладного мистецтва можна придбати готову масу полімерної глини, що випускається в зручній пластиковій тарі. Отримувати необхідну кількість слід безпосередньо перед початком роботи, так як час затвердіння у матеріалу відбувається досить швидко. Масу, що залишилася, необхідно ретельно закрити.
Сповільнити процес до закінчення роботи над виробом можна за допомогою добавки латексного клею. Готові вироби висушують при температурі близько 100 градусів, яку можна отримати у звичайної побутової духовці.
Самозастигаюча глина
Своєрідна різновид глини здатна тверднути без термічної обробки. За складом та якостями цей матеріал схожий на повітряний пластилін, який також стає твердим, просто стоячи на повітрі. Сировина з подібними властивостями використовують для виготовлення плоских рельєфних виробів, таких як магніти або медальйони.
Паперова глина
Завдяки арматурним волокна з целюлози, паперова глина не розтріскується під час термічного сушіння. Після обробки в духовій шафі, вироби з універсального матеріалу відрізняються великою міцністю.
Ще одним унікальним властивістю паперової глини є можливість додавання нових вологих деталей до давно висушеної основі.
Природна глина
В магазинах будівельних матеріалів та господарських товарів можна знайти сухий порошок або готові суміші ретельно закритій тарі. Якщо знайти натуральну жовту або блакитну глину в природі, то розчин потрібної густоти можна приготувати в домашніх умовах.
Працювати з натуральної глиною зручно і приємно, складність полягає в особливому режимі обробки і випалу.
Основні способи ліплення виробів з глини: поради майстра
Всі види глини являють собою популярний і пластичний матеріал для виготовлення різноманітних виробів. Методики, запропоновані майстрами, застосовуються для кращого досягнення певних результатів праці.
Вибір тем і моделей для ліплення з глини дуже великий, але для кожного типу робіт існує відпрацьований і перевірений спосіб. Наприклад, конструктивний метод ліплення з глини полягає в створенні форми з набору заздалегідь заготовлених форм, таких як ковбаски, тонкі пластини або рулети. Їх розрізають на деталі потрібних розмірів і збирають модель.
Популярним способом серед початківців є ліплення з джгутиків глини, відома з давніх прикладів викопної кераміки. Для більш досвідчених майстрів більше підходить об’ємна робота з пластичним матеріалом.
В даному випадку, з цілісного шматка розмитої глини ліпник створює круглу скульптуру.
Підготовка інструментів для роботи
Працювати з глиною будь-якого сорту треба у спеціально відведеному для цього місці. Поверхні та посуд, що стикаються з глиною повинні легко відмиватися і чиститися.
Різати ком на окремі частини найкраще за допомогою металевої струни, а для розрізання заготовок на деталі можна використовувати пластикові або металеві ножі. Для розкачування глини на пласти знадобитися звичайна качалка для тіста.
При необхідності слід запастися стеками для більш тонкої обробки фігур та іншими пристосуваннями для створення рівною і акуратною форми деталей.
Захоплені майстри мають під рукою різні штучки, такі як скріпки, металеві кришки від пляшок з газованою водою, шматочки мішковини або інший фактурної тканини. Всі вони можуть стати в нагоді для відбитків на мокрій поверхні виробу, щоб завершити образ твору.
Техніки ліплення в домашніх умовах покроково
Займаючись виробами з глини в будинку, треба накрити стіл клейонкою, щоб захистити поверхню від подряпин і впливу вологи. Знадобиться миска з чистою водою, губка для змочування вироби в процесі роботи і потрібний інструмент, щоб приступити до виготовлення поробки в такому порядку:
- Безпосередньо перед початком роботи слід вийняти з упаковки необхідну кількість глиняного тіста.
- Заготовку треба як слід розім’яти, щоб вона стала м’якою і пластичною. При необхідності, в глину додають трохи води, використовуючи поролонову губку.
- Потім можна приступати до розкочування пластів або ковбасок, які стануть основними формами майбутнього виробу.
Роботу треба починати з самих великих деталей, закінчуючи найбільш дрібними і наносячи фактуру на вологі поверхні.
Цікаві вироби з глини
Результатом спільних творчих занять дітей і дорослих можуть стати оригінальні фігурки казкових звірів, овочі, фрукти, смайлики, квіти та орнаменти.
Школярам більше сподобається самостійно виготовляти невеликі побутові предмети, такі як сільнички, підставки для телефону або олівців.
Оригінально виглядають невеликі підвіски для сумок і рюкзаків, магніти на холодильник або медальйони. Часто вироби роблять в подарунок або для виставок в дитячому садку і школі.
Легкий декор своїми руками: милі статуетки тварин
Зазвичай новачки починають знайомитися з мистецтвом кераміки, пробуючи свої сили на фігурки тварин, які виготовляються у визначеному порядку:
- Для отримання засади вироби слід взяти шматок глини і розкачати з нього ковбаску на твердій поверхні.
- Потім від неї треба відрізати ножем невелику частину, з якої буде зліплена голова. Шматочок побільше знадобитися для тулуба.
- З заготовки для голови треба скачати овальний кульку.
- Ноги можна зробити з цілого великого шматка, розрізавши навпіл його кінці і зігнувши їх вниз.
- Пластику фігури тварини повинна відповідати його власному образу, тому м’якій глиняній заготівлі легко надається вигнута форма, до якої потім прикріплюють голову, зі сформованими на ній вухами і мордочкою.
Очі, хвіст і інші деталі можна виготовити кількома способами. В одному з них дрібні деталі роблять окремо і обережно прикріплюють до фігури тулуба. В іншому — ніс і очі продавлюють в деталі голови або виділяють їх іншим кольором, при розфарбуванні уже висохлої вироби.
Пташки з глини для фоторамки
Звичайну гладку рамку для фотографій можна прикрасити ліпними птахами. Вони робляться дуже просто:
- Треба розкачати шматочок глини на пласт, завтовшки 3-4 мм.
- Потім з нього слід вирізати з картонного шаблоном силует птаха з розкритими крилами.
- Для пластичної виразності заготівлі можна надати форму з красивими вигинами крил, сформувати голову і нанести структуру пір’я.
- Висушену фігурку треба приклеїти до поверхні рамки і пофарбувати.
Прості свічники
Найпростішими формами свічників можуть бути керамічні вироби у формі блюдечка або невеликий вази з поглибленням для свічки і піддоном для стікає воску.
Вироби з глини для дітей
Вдома можна робити своїми руками незвичайні іграшки для дітей, які для багатьох виявляться найбільш привабливими, порівняно з фабричними.
Красиві ляльки для дівчаток
Дівчатка старшого віку можуть самостійно виготовити оригінальні фігурки ляльок з волоссям з ниток і одягом з тканини. Для цього знадобляться акрилові фарби, дріт для каркаса і трохи фольги.
З металевої фольги скачують невеликий кулька, протягнувши в нього кінець дроту і зробивши заготовку для голови. На каркасі можна відразу визначити пропорції фігури з ногами і руками. Ретельність опрацювання деталей залежить від майстерності виконавця.
Прикольні фігурки машинок для хлопчиків
Характерними деталями для машинки є кузов легковика або вантажівки, який можна вирізати з рівного і досить товстого шару глини. Колеса однакового розміру легко нарізати з заготовленої ковбаски потрібного діаметру.
Вікна, ручки, фари і інші характерні деталі виділяють з допомогою інструментів, впроваджуючи їх у м’якій глині. Майстерно вирізаючи з глиняної заготовки спортивний автомобіль або гоночний мотоцикл, можна створити досить детальну модель.
Вироби з глини на Новий рік
Улюблене свято дорослих і дітей стає часом для прояву творчих фантазій. З полімерної глини роблять ялинкові прикраси та елементи інтер’єру.
Сніговик
Плоска фігура сніговика виходить з розкачаного шару глиняного тіста, з якого вирізають три кола різного діаметра.
Для цієї мети можна використовувати кришки від банок різної величини. Аксесуари та риси людського обличчя можна продавити на вологій глині заточеним олівцем або нарізати з того ж пласта, щоб потім акуратно наклеїти.
Ялинка
Зображення різдвяного дерева можна робити декількома способами. найпростішим є конус з суцільного шматка глини або порожнистий.
На зовнішній стороні заготовки вирізають малюнок ялинових гілок і додають іграшки. Можна зробити спіраль з довгого джгута, поступово звужується до верху і увінчану біблійної зіркою.
Ялинкові іграшки
Від плоских стилізованих прикрас, до об’ємних пірамід і фігури Діда Мороза і Снігуроньки, можна виліпити з полімерної глини. Характерні ковпаки, борода і довге одягу доповнюються відповідним розфарбуванням і блискітками.
Шматочки опуклих тканин знадобляться для друку різних візерунків на поверхні виробів. Висушену керамічну іграшку можна прикрасити наклеєними блискітками або намистинками.
Вироби з глини на 23 лютого і 8 березня
На різні тематичні свята можна робити пам’ятні подарунки або невеликі керамічні листівки. До 23 лютого хлопчики роблять моделі військової техніки, а в подарунок мамам зазвичай виготовляють квіти.
Розкішні троянди або милі ромашки виходять з однаково підготовленого, розкачаного шару глини, шляхом вирізання пелюсток по шаблонах.
Технологія випалу: майстер-клас для початківців
Щоб не зіпсувати роботу, треба знати кілька головних правил випалу. Фігурки не розтріскаються, якщо висушувати їх поступово і обробити поверхню ПВА або грунтовкою.
Полімерна глина обпалюється при температурі в 100 градусів, яку встановлюють у звичайному духовій шафі. Для отримання цієї кераміки з натуральної глини, в тісто при замісі необхідно додавати пластифікатори і коалин, розчиняє кальцієві домішки.
Випал таких виробів проводять в муфельних печах, де температура поступово піднімається до 700-800 градусів.
Ідеї виробів з глини: що з неї зробити?
Крім різних декоративних виробів для прикраси інтер’єрів, вироби з глини можна використовувати для оформлення ландшафтного дизайну. Милі фігурки казкових чоловічків, звірів чи птахів відмінно вписуються в клумби, альпійські гірки або літні тераси. Іноді для цих цілей роблять великі букви алфавіту або вензелі.
Починаючи з самого раннього віку займатися виробами з глини, можна з часом стати хорошим майстром. Хобі іноді буває корисно не тільки для прикраси свого побуту, але і в якості додаткового заробітку.