Вироби із паперових модулів (125 фото): легкий майстер-клас опис техніки модульного орігамі для дітей і початківців

Схеми складання виробів із паперових модулів з простим і зрозумілим навіть для новачка описом. Опис техніки виготовлення без використання клею фігур тварин і рослин.

Є безліч способів роботи з папером і створення виробів: аплікація, квілінг, паперкрафт, оригамі та багато іншого. Орігамі — це стародавня японська техніка складання паперу особливим способом.

Після того, як зроблено декілька складань, простого листа паперу виходить цікава об’ємна фігурка. Але просте орігамі дозволяє зробити не досить об’ємні вироби, на відміну від фігурок, зроблених в техніці модульного орігамі.

Модульне орігамі: особливості

Головна відмінність модульного орігамі від звичайного криється в самій назві Японського мистецтва. Справа в тому, що фігурки в такому творчості збираються не з одного аркуша, а з безлічі окремих деталей — паперових модулів. Модулі найчастіше робляться з частини аркуша А4, в підсумковому вигляді вони схожі на невеликі трикутники з хвостиками і кишеньками.

В цілому різновидів модулів орігамі існує близько десяти і кожен використовується у вигляді творчості. Є плоскі модулі, з яких виготовляють картини і мозаїки. Об’ємні модулі трикутної форми найзручніше для створення різного виду паперових об’ємних фігур, з них можна зробити досить великі вироби.

Так само бувають модулі у вигляді квітів або геометричних фігур. Такий варіант використовується для виготовлення кусудам — куль щастя. Такі вироби дарують близьким і рідним, як побажання удачі і багатства.

Підготовка до роботи

Перед початком роботи над паперовими фігурками з модулів варто як слід підготуватися. В першу чергу, слід вибрати тип виготовляється фігурки, знайти відповідний майстер-клас. Після того, як фігурка обрана, слід підготувати інструменти і матеріали для роботи над нею.

Що стосується інструментів, то тут цілком можна обійтися ножицями, так як модульне орігамі не вимагає склеювання деталей і розмітки сторінок. Матеріалом може служити будь-який вид паперу, але краще всього підходить офісний формату А4. Біла або кольорова папір буде використовуватися залежить від виду виготовлюваної фігурки і від переваг майстра.

Розрізати лист необхідно на певну кількість деталей, від цього залежить розмір модулів і готової фігурки. Найбільші модулі виходять з частин паперу розміром 1/16 аркуша А4. Так само можуть бути варіанти розміром в 1/32 — це більш часто використовуваний варіант, 1/64 — самий дрібний формат модуля.

Докладний опис техніки створення модулів

Після того, як підготовлені заготовки для модулів, слід почати роботу над складанням трикутників. Для початку листок-заготівля складається навпіл уздовж, потім згинається поперек і розгинається назад. Так ви намічаєте лінію центру заготовки. Краю підгинаються вниз до тих пір, поки не досягнуть центральної лінії.

Повинен вийти трикутник зі звисаючими краями. Виступаючі деталі підвертаються на виворітну сторону, що стирчать куточки підгинаються і ховаються за краї. Залишається лише скласти трикутник таким чином, щоб підгин опинилися всередині.

Зовні повинна вийти деталь з двома «крилами» ззаду і двома «кишеньками» спереду. Складання моделей буде відбуватися шляхом вставки гострих кінчиків в кишеньки.

Виготовлення фігурок

Простий лебідь

Збірка лебедя починається з перших двох рядів тулуба, кожен з яких складатиметься з 30 модулів. Подальшу збірку фігури продовжуємо, піднімаючи підстава ще на 15 рядів по 30 модулів у кожному.

Поступово фігурка буде ставати більш високою, її потрібно своєчасно виправляти, трохи вигинаючи, щоб виходив округлий бочонок.

Після складання тулуба ділимо верхній ряд наступним чином:

  • 10 модулів залишається для правого крила;
  • 5 модулів — хвіст;
  • 10 модулів — ліве крило;
  • 5 модулів шия і голова.

Підйом крил здійснюємо паралельно один одному з відстанню з обох сторін у 5 модулів. Перші 10 рядів кожного крила будуть містити 10 модулів, після чого потрібно в кожному ряду зменшувати кількість на 1. Хвіст збирається на 5 модулях з 1 зменшенням модуля у кожному ряду.

Що стосується шиї, то її довжина буде залежати від посидючості майстра. Тут будуть чергуватися ряди по 2 і по 3 модуля. У дзьоба потрібно буде надіти 1 чорний модуль, сам дзьоб буде з помаранчевого або червоного модуля. Можна домалювати птиці оченята, але і без них вона буде виглядати чудово.

Зайчик

Зробити зайця з модулів ще простіше, ніж лебедя, так як тут потрібна менша кількість деталей. Тулуб збирають з 8 рядів по 24 модуля. При бажанні можна зробити зайчика не чисто білим, а додати йому светр, тоді з 4 ряду потрібно почати нанизувати кольорові деталі. 4 ряд буде надіватися не повністю на попередній.

Для голови необхідно перевернути модулі лагідної стороною назовні і надягти 24 штуки. Наступні 7 рядів робляться звичайним способом, але вже з 30 модулів у кожному.

Вуха будуть розташовуватися на голові з відстанню в 2 модуля один від одного. Кожне вухо складається з 7 рядів з 6 модулів і 1 ряду в 5 модулів. Після складання вух заєць готовий, залишається тільки додати йому очі, носик і вусики. Можна приклеїти лапки і хвостик за бажанням.

Пінгвін

Зробити пінгвіна з модулів зможе навіть дитина, він стане гарною виробом для дитячого садка. Щоб зробити таку просту річ потрібно в першому ряду встановити 9 синіх модулів і 10 білих.

Наступний ряд буде складатися з 10 синіх та 9 білих. Таким чином збираємо із зменшенням на 1 білий модуль ще 5 рядів, щоб білих модулів залишилося 4. Верхні 2 ряди збираються з синіх модулів. Підсумкові дії — додати трикутний дзьоб і лапки з помаранчевої папери, лялькові самоклеючі оченята.

Сова

Зробити сову буде трохи складніше, ніж зайця або пінгвіна, але не складніше, ніж лебедя. Для неї потрібно підготувати модулі блакитного або фіолетового кольору, жовтого і 1 червоний для дзьоба. Принцип дій практично такий же, як і в роботі над лебедем, так як тулуб і голова будуть тієї ж форми.

Тулуб збирається на 13 модулях з 10 рядів, у верхній його частині слід зробити невеликий фартух жовтого кольору. Далі перший ряд голови робиться короткою стороною назовні, після чого деталі знову перевертаються звичайним способом.

Так піднімається 6 рядів, в останньому ряду жовтими модулями виділяються «вушка», по центру голови потрібно розташувати червоний модуль — дзьоб. Вушка піднімаються зі зменшенням до 1 модуля на 6 рядів кожне з відстанню в 3 модуля один від одного.

Кішка

Зробити кішку з модулів можна різними способами. Найпростіше виготовити сидить тварина, щоб не довелося робити окремо тонкі лапки.

Більш складний варіант буде обов’язково містити лапи і хвіст у вигляді тонких трубок, для стійкості найкраще зробити для такого примірника дротове основу. Вуха, лапи і хвіст тут будуть виготовлятися окремо і кріпитися до загальної конструкції за допомогою клейового пістолета.

Церква

Ще більш складні роботи, які під силу лише істинним майстрам — великі будівлі. Хороший приклад такої майстерності — церква з модулів, яка буде складатися з декількох веж і дзвіниці.

Куполи і хрести так само будуть зроблені з модулів. На подібний шедевр буде потрібно чимало сил, часу та паперу. Знайти майстер-клас такий вироби складно, тому професіонали роблять всі деталі за власним розсудом.

Прості вироби із паперових модулів

Глобус

Зробити глобус із паперових модулів досить просто, з цим впорається навіть новачок. У перших трьох рядах закріплюємо в коло з 12 модулів, в третьому рядку 2 з них будуть блакитного кольору. У четвертому ряду додаємо 6 модулів, 16 будуть синіми і 2 білими. Один з білих модулів буде кріпитися за хвостик синього в попередньому ряді.

В 5 ряду робимо 1 білий і 17 синіх, білий буде розташовуватися на хвостику білого з попереднього ряду. У 6 ряду робимо надбавку і збираємо його з 24 синіх модулів. На 7 рядку додаємо зелений модуль паралельно з білим 4 ряди, решта 23 деталі тут будуть синіми.

У тому ж місці, де розташовується зелений модуль ставимо ще 2 наступного ряду, решта 30 модулів в цьому ряду будуть синіми. Наступний ряд робиться за схемою: на зелені попереднього ряду надіваються 2 зелених, далі 11 синіх, 1 зелений, 1 синій, 1 зелений, 17 синіх.

Таким чином збираємо куля, складаючи із зеленого кольору обриси материків на планеті, шар повинен бути рівномірним знизу і зверху. В додаток можна зробити стійку для нього або долоні-підставки, як символ миру.

Яйце

У великодній час діти люблять прикрашати святковий стіл і житло різним декором. Фарбувати яйця — улюблене заняття всіх малят. За допомогою модульного орігамі можна створити цілу виставку з цієї тематики і зайняти дітей цікавою для них справою.

Яйця різного забарвлення робляться гранично легко і впорається з такою красою навіть дитина початкової школи. Оформлення залежить тільки від фантазії майстра, який працює з фігуркою.

Фото ідеї виробів із паперових модулів орігамі