Робимо поетапно з насіння незвичайні вироби самостійно в домашніх умовах. Докладне керівництво з фотографіями, а так само описом. Все про виборі і використанні природного матеріалу в роботі.
Створюючи з дітьми вироби з натуральних матеріалів ви сприяєте їх гармонійному розвитку, планомірного становленню сенсорних і моторних навичок, допомагаєте активізувати фантазію і реалізувати творчий потенціал.
Особливої вправності вимагає робота з дрібним природним сировиною, наприклад, з насінням, тут малятко ніяк не обійтися без допомоги дорослого. Таке проведення часу принесе не тільки користь, але і задоволення, адже будь-яка творчість — це безмежні ідеї, які залишається втілити в життя.
Підготовка матеріалів до роботи
Будь-які підручні матеріали вимагають попередньої обробки перед тим, як вони зможуть послужити для створення вироби. І якщо непридатне сировину необхідно просто відмити і звільнити від етикеток, то процес підготовки натуральних елементів майбутньої композиції виглядає куди складніше.
Первинна обробка насіння
Звичайно, перше, що необхідно буде зробити — це продумати ідею, в залежності від якої ви зможете зупинитися на конкретному списку матеріалів і інструментів. Якщо уявлення про поделке вже є, сміливо приступайте до підбору екологічних матеріалів, в якості яких можуть виступати насіння гарбуза, соняшнику, кавуна.
Для початку із загальної кількості насіння виберіть відносно однакові за розміром і формою і переберіть вибірку вручну від сміття і сторонньої бруду. Їх кількість може змінюватись у відповідності з обсягом композиції.
Наступний крок — дбайливе очищення за допомогою проточної води і сушіння насіння на рушник. Зверніть увагу, що сушити плоди необхідно тонким шаром, періодично перевертаючи їх.
Основні правила забарвлення насіння різних видів
Тепер коду насіння висохли, можна приступати до первинного фарбування поверхні. Існують два методу колористичної стилізації:
- Попереднє забарвлення (насіння обробляють до моменту створення вироби);
- Подальше фарбування (насіння обробляють за фактом закінчення робіт).
Розглянемо детальніше перший спосіб, найбільш затребуваний у майстрів і майстринь з багаторічним досвідом. Візьміть декілька поліетиленових пакетів і наповніть їх харчовими фарбувальними сумішами різних кольорів, а потім помістіть в цю ж тару необхідну кількість насіння.
Міцно зав’яжіть пакети і акуратно перемішайте плоди, поки не отримаєте рівномірний, якісний забарвлення. Викладіть насіння на фольгу і дочекайтеся повного висихання, тепер матеріали готові до реалізації ваших творчих задумів.
Як зберігати насіння для виробів
Заготівлею насіння для майбутніх композицій зазвичай займаються заздалегідь, у літній або осінній період, час їх природного дозрівання. Проте, в сучасних умовах насіння можна придбати і підготувати абсолютно в будь-який сезон.
Зберігати природні матеріали краще в закритих коробках або банках, уникаючи попадання в судину надлишків вологи. Кришку краще залишати злегка прочиненими — так ви зможете запобігти накопиченню конденсату.
Прості вироби з насіння для дітей
Кожна дитина наділена певним спектром творчих здібностей, виявити які на самому початку становлення особистості у дошкільному віці, завдання батьків і педагогів.
Допомогти в розкритті потенціалу може спільна робота над простими виробами. Такий метод виховання не просто сприяє розвитку маляти, але й буде сприяти формуванню посидючості і терпіння.
Милий їжачок з соняшникового насіння
Навіть самі юні творці можуть докласти руку до створення справжніх шедеврів. З дошколятами молодшого віку можна зробити милого їжачка з соняшникового насіння.
На попередньому етапі роботи зробіть заготовку з пластиліну, сформувавши овальне тільце майбутнього тварини з акуратними лапками, носиком і очима. Інше малюк зробить разом з вами, просто покажіть йому, яким чином потрібно буде фіксувати насіння на пластилінової заготівлі.
Аплікація з гарбузового насіння: лелека на озері
Найпростіший спосіб створення виробів — це аплікація на аркуші картону. Такий формат роботи хороший тим, що поєднує в собі одночасно кілька технік, більшу частину з яких дитина може осилити самостійно за умови підтримки дорослим.
Підготуйте рамку для фото А4, насіння гарбуза і соняшнику, крупу, гілочки і термоклей і починайте творити.
- Видаліть з рами скло і витягніть картонну основу;
- На картоні зробіть начерк майбутнього лелеки, відступаючи від країв по 1-2 см;
- Приступите до поступового заповнення деталей — з білих насіння сформуйте тулуб і голову, з чорних — очі і крила;
- Аналогічно на термоклей зафіксуйте додаткові елементи, створюючи з гречаної крупи ноги птаха, з дробленого пшона — дзьоб, з булгуру або рису — рамку;
- З гілочок сформуйте гніздо лелеки.
Готову роботу акуратно пройдіть м’якою кистю для видалення зайвих не наклеивавшихся частинок і покладіть назад у рамку.
Саморобка «горобці» з гарбузового насіння
Кавун — це улюблені ласощі багатьох дорослих і дітей. Однак не всі знають, що з його насіння можна зробити унікальні вироби замість того, щоб викинути їх у смітник. Сама форма насіння передбачає їх використання у флористичних або анімалістичних композиціях.
Спробуйте поєднати обидва мотиву разом і ви отримаєте незвичайну ідею для сімейного творчості. За аналогією з іншими матеріалами плоди кавуна промивають і сушать без додаткового фарбування. На щільному картоні малюють заготівлю майбутньої композиції, фігуру птаха, гілки дерев, сторонній фон.
Пластиліном відповідного кольору виробляють заповнення всіх складових елементів, застосовуючи техніку пластилинографии, а потім на пластичну масу фіксують кавунове насіння, крупи та інші природні матеріали.
Вироби з насіння на осінню тематику
Осінь — це унікальний час року, так і підштовхує до творчості і реалізації цікавих ідей. Матеріали для рукоділля в цей сезон стають доступні як ніколи, достатньо просто прийти в парк і взяти те, що може знадобитися для майбутньої композиції.
До того ж в цей період у дитячих садках і школах часто проходять виставки і конкурси на осінню тематику, де юні творці можуть проявити свої здібності.
Осіння рамка для фото
З непридатного матеріалу і природних джерел можна створювати не тільки найпростіші дитячі вироби, але і цікаві інтер’єрні прикраси, наприклад, тематичні рамки для фото. Принцип роботи досить простий:
- Підготуйте пістолетний клей рамку формату 21*30 або 15*20 см, насіння різних плодів і додаткові декоративні елементи на свій розсуд;
- Тимчасово видалити скло і задню частину заготовки, очистіть і обезжирьте поверхню рами;
- На термоклей зафіксуйте найбільші з деталей, великі насіння, кавові зерна, гілки, поступово переходячи до мініатюрним складовим;
- На фінальному етапі додайте відсутні прикраси, в якості яких можуть виступати гліттер, намистини, тасьма або мотузка в тон.
Залишається зібрати рамку і вставити всередину пам’ятне фото.
Картина з насіння і пластиліну
Пластилинорафия — це нестандартна і відносно молода методика рисова і створення картин за допомогою класичного пластиліну. Можливо, комусь вона здасться несерйозною і марною, що в корені невірно, подібна техніка сприяє розвитку дрібної моторики і сенсорного сприйняття дитини, гарантуючи всебічне виховання.
- Створення виробів за типом картин з насіння і пластиліну може відбуватися за кількома сценаріями:
- Повторення малюнка по заданому зразку;
- Продовження візерунка;
Викладка з насіння на пластиліні букв, цифр, форм, найпростіших тварин.
Найбільш оптимальним варіантом буде комбінування цих сценаріїв, за умови що батьки будуть допомагати дитині і направляти його. В результаті зможе вийти ціла картина з насіння, що зображає вибраний вами сюжет.
Об’ємне панно
Багатоскладові панно відрізняються від традиційних аплікацій і картин використанням більш складних технік роботи, своєї фактурної та об’ємом. Впевнені, подібна робота не залишиться без уваги, спробуйте втілити в життя флористичну ідею, описану нижче.
- З щільного картону виріжте кола діаметром 3-5 см;
- На пістолетний клей почніть фіксувати гарбузове насіння круговими рядами від краю до центру, а потім заповніть центральну частину дрібними насінням соняшнику;
- Повторіть попередній крок з рештою заготовками — їх кількість варіюється залежно від складності панно;
- В якості основи візьміть білу тарілку без малюнка діаметром 30-35 см, обезжирьте поверхню заготовки;
- З допомогою клею «Титан» приклейте на тарілку гілки, які стануть стеблами наших квітів і листя лавра;
- Зафіксуйте верхівки квіток з насіння на тарілці.
Панно практично готовий — його можна поставити на декоративну підставку або повісити на стіну, прикріпивши до зворотному боці мотузку або щільну нитка.
Поради початківцям майстрам: як клеїти насіння?
Міцну фіксацію насіння на основі забезпечують одразу два чинники — ступінь обробки поверхні, на яку будуть клеїтися насіння, і якість самого клею.
В залежності від того, з якого матеріалу зроблена заготівля, тип клейового складу може змінюватись. В якості фіксатора майстри рекомендують використовувати силіконові клеї, універсальний «Момент» або клей-пістолет, оскільки речовини в їх складі можуть гарантувати максимальну зчеплення деталей між собою.
Якщо раніше в ході своєї діяльності ви не стикалися з роботою з природними матеріалами, то цієї статті вам буде достатньо для отримання мінімальних теоретичних знань.
Залишиться тільки підкріпити отриману базу декількома навчальними відео і можна приступати до практики. Творіть і не обмежуйте себе в реалізації ідеї, залучаючи до цієї справи близьких людей.