Вироби з спилів дерева (110 фото): створення декору з спилів дерева своїми руками для початківців

Вчимося робити поробки з спилів берези, тополі, ясена, дуба та інших порід дерева самостійно в домашніх умовах. Поради щодо вибору матеріалів та інструментів, фотографії готових робіт для натхнення.

Не поспішайте позбавлятися від спиляного дерева або обрізків колод. Можна нарізати стовбури, гілки та товсті гілки на круглі заготовки. Підключивши фантазію і кмітливість, з спилов роблять красиві і корисні речі для саду, будинки, ділянки, оригінальні деталі інтер’єру. У справу йдуть спіли різних діаметрів, нарізані прямо або під кутом.

Вироби з спилов: які дерева підійдуть

Оригінальні вироби з натурального дерева стильно виглядають в інтер’єрі. Щоб вироби довго служили, не втрачаючи декоративність, важливо з якої деревини вони зроблені. Від властивостей деревини залежить зовнішній вигляд і довговічність виробу. В принципі можна використовувати спіли будь-якого дерева, але краще вибрати ті, які найбільше підходять за своїми властивостями. Найбільш підходящі дерева для виробів береза, різні фруктові і горіхові дерева, хвойники, дуб, ясен.

Ялівець

Деревина ялівцю, як і багато хвойні породи, поєднує міцність, щільність, гнучкість. Фактура красива, досить м’яка, легко обробляється різальним інструментом, не схильна до гниття. У ялівцю в деревині немає смоляних ходів, тому зрізи виходять гладкими, добре поліруються. Не розтріскується, не жолобиться, практично не розбухає від вологи.

Всі частини ялівцю містять фітонциди. Ці летючі речовини, виділяючись з деревини або гілок, очищають повітря від шкідливих мікроорганізмів. Аромат ялівцю дуже приємний, заспокійливий, лікувальний. Якщо деревина для виробів не оброблена хімічними просоченнями і лаками, то довгі роки повітря буде насичуватися ароматними ефірними маслами.

Береза

Деревина берези міцна, тверда, зносостійка, майже не поступається дубу. Щільну, однорідну деревину важко розколоти, але вона добре обробляється будь-яким ріжучим інструментом.

Завдяки дрібнопористою і щільною фактурою, добре шліфується. Поверхні виходять гладкі і блискучі. Береза однаково добре ріжеться як уздовж, так і впоперек волокон. При обробці ймовірність сколів мінімальна.

У берези немає ядра, тому зрізи в центрі і по краях практично не відрізняються за кольором. Тільки у старих дерев може утворитися в центрі темне коричневе пляма, «несправжнє ядро». Зрізи молодих дерев світлі з відтінком жовтого або рожевого кольору. Текстура рівна, хвилястий малюнок слабо виражений.

Вологість деревини живої берези висока. При сушінні сильно сохне, може жолобитися і розтріскуватися. З цієї причини для виробів треба використовувати добре висушені заготовки.

Увагу. При всіх достоїнствах у берези є недолік — низька стійкість до ураження грибком. Березові заготовки необхідно обробляти антисептичними препаратами для захисту від гниття і шкідників.

Тополя

Деревина тополі, легка, м’яка, щільність невисока. Стійкий до розтріскування і стирання. Добре обробляється ріжучими інструментами, легко колеться. Свіжі заготівки обробляються легше, ніж сухі. Тополя сохне довго, при висиханні не розтріскується і не жолобиться.

Забарвлення деревини звичайного тополі світла, майже біла. У центрі ядро темного коричневого кольору. Добре видно річні кільця. З-за пухкої фактури погано шліфується і полірується, але добре обробляється морилками.

Корисні вироби з спилов для дачі та саду

На дачній ділянці завжди знайдуться залишки колод, бруса, спиляні гілки або навіть цілі дерева. Все це можна використовувати для садових виробів, розпилявши стовбури, гілки, пеньки, коріння і чурбаки на поперечні кругляш різних діаметрів.

На замітку. Якщо пиляти суворо поперек, вийдуть круглі спіли, якщо під кутом подовжені овали. Чим більше кут, тим довше спіли.

Дерев’яними спилами можна обгородити клумбу, зробити з них садові фігури, викласти доріжки, декорувати паркан або альтанку.

Садова доріжка

Органічно впишеться в ландшафт садової ділянки доріжка з дерев’яних спилов. В якості матеріалу краще вибирати міцні породи, стійкі до стирання і гниття — дуб, модрина, осика, бук, ясен. Якщо таких немає, можна використати будь-які. Потрібно заздалегідь продумати форму доріжки (пряма або звивиста), малюнок укладання буханців, виходячи з їх наявності.

Заготовити спіли самостійно або купити. Зараз в магазинах, що торгують будівельним лісом, можна купити оброблені дерев’яні спили різних розмірів, але коштують вони дорого.

Покрокова інструкція як зробити садову доріжку з спилов.

  1. Розмітити маркером колоду або брус на частини рівної товщини 10-15 див.
  2. Напиляти. Розпил роблять за один раз, не зупиняючись. Так зріз буде рівним.
  3. Якщо на окремих елементах кора відходить, краще зняти її з усіх заготовок.
  4. Напиленные кругляш обробити антисептиком двічі.

Увагу. Майстри радять замочити заготовки в антисептику на 12 -24 години. Після замочування висушити протягом 2-3 днів. Спосіб довгий, але ефективний, термін служби доріжки значно збільшиться.

  1. Накреслити за допомогою кілочків і мотузки розташування майбутньої доріжки.
  2. Викопати траншею глибиною 20-30 см. Дно максимально вирівняти, злегка утрамбувати.
  3. На дно укласти геотекстиль для захисту від проростання бур’янів і надлишків вологи. У місцях стиків робити нахлест не менше 30 див.
  4. Насипати шар дренажу 5-10 см (дрібний щебінь, гравій). Розрівняти.
  5. При бажанні, але необов’язково встановити бордюри бетонні, кам’яні або з дерев’яних чурбачков.
  6. Засипати дренаж піском шаром 5-10 див. Пролити водою з лійки, розрівняти.
  7. Розкласти підготовлені спіли на доріжку, злегка вдавлюючи і вирівнюючи по вже укладеним. Спочатку розкладають кругляш великого діаметру, потім у простір між ними укладають більш дрібні.
  8. Залишилися порожнечі засипають будь-яким підходящим матеріалом (пісок, галька, декоративні камінчики, щебінь тощо).

На замітку. Частіше спіли залишають в натуральному вигляді, але іноді покривають лаком або фарбують. З правильно підібраною деревини, можна створити на доріжці різнокольоровий візерунок.

Доріжка з дерев’яних спилов прослужить набагато довше, якщо кожен рік кругляш зачищати і обробляти антисептиком.

Можна зробити простий варіант садової доріжки. Кругляш великого діаметру просто розкласти ланцюжком на траві. Така доріжка швидше декоративна, тому що ходити по ній не дуже зручно.

Декоративний паркан

Огорожа з дерев’яних спилов виглядає красиво і оригінально. Зробити такий паркан можна кількома способами:

  1. Між вертикальними стовпами зробити з рейок решітку. В місцях перехрещення рейок закріпити кругляш в хаотичному порядку або у вигляді орнаменту.
  2. Декорувати спилами вже готовий штахетник. Закріпити на ньому круглі спіли хаотично або по малюнку. Можна зробити з косих зрізів великі ромашки або зайців і закріпити на паркані.
  3. Огорожа з використанням габіонів. Габіони встановлюють між стійками паркану. Заготовляють кругляш однієї товщини, різних діаметрів більше клітинок габіону. В сітки укладають спіли, починаючи знизу. Між великими спилами відразу укладають дрібні.

На замітку. Солідно і незвично виглядає поєднання в огорожі штучного каменю і дерев’яних спилов. З каменя роблять вертикальні стійки, а між ними дерев’яні рамки, на які кріплять спіли різних діаметрів.

Декор стіни в альтанці своїми руками з спилов

Стіни вуличної альтанки прикрасити спилами можна тими ж способами, які використовують для огорожі. Між вертикальними стійками роблять рамку, на неї кріплять спіли. Для декорування стіни нарізають кругляш товщиною до 5 див. Більш товсті будуть важкими. Середні і дрібні заготовки кріплять одним саморізом по центру, великі в 2-3 місцях.

Стіну з підвітряного боку альтанки можна зробити від підлоги до стелі. У верхньому і нижньому ряду спіли великих діаметрів в місцях примикання до підлоги і стелі обрізають по прямій лінії. На інших стінах альтанки роблять рамки висотою 1-1,2 м і декорують круглими або овальними елементами.

Увагу. Обов’язково обробіть заготовки антисептиком. Після висихання можна обробити морилкою і покрити лаком. Так декоративні стіни альтанки прослужать довше.

Красиві вироби для дому

З дерев’яних спилов можна зробити дуже багато красивих і корисних предметів інтер’єру для будь-якого приміщення. Для житлових кімнат настінні панно, стільниці, полиці, кашпо, абажури, годинник, рамки для дзеркал і фотографій. Для кухні підноси, обробні дошки, підставки під гаряче, невеликі панно, органайзери для столових приладів.

Варіантів застосування спилов для оформлення інтер’єру дуже багато. Все залежить від фантазії майстра.

Панно з маленьких і великих спилов

Інтер’єри в стилі кантрі, рустик, прованс прикрасить панно з дрібних і великих спилов. Панно може бути невеликим або на всю стіну в зоні відпочинку або в узголів’ї ліжка. Поєднуючи спіли різних діаметрів з деревини різної текстури і різних відтінків, можна створити справжню картину. Але навіть панно з хаотично розташованих круглих і овальних заготовок виглядає стильно.

Строгих правил виготовлення таких панно не існує. Загальний алгоритм — на основу наклеюють заздалегідь приготовані спіли. Можна експериментувати. Для роботи використовують будь-яку деревину.

Панно може бути різної форми — прямокутне, квадратне, кругле, овальне (серце, дерево, кішка, квіти тощо). За розмірами панно може бути невеликим або у всю стіну.

На замітку. На круглих панно по діаметру основи приклеюють спіли приблизно однакових розмірів. Далі всередині розташовують елементи різних діаметрів. Красиво виглядає чергування рядів великих і дрібних спилов по колу. За таким же принципом роблять рамку для дзеркала.

Дерев’яні обробні дошки

З спила дуже просто зробити обробну дошку. Взяти заготовку відповідного розміру, звільнити від кори. Добре відшліфувати всі сторони, включаючи бічні. Обробна дошка готова. Додатково можна зробити отвір, щоб вішати дошку на стіну. Лобзиком можна вирізати ручку. Обробні дошки бажано робити з твердих порід дерева (дуб, модрина, ясен, слива).

Увагу. Покривати обробні дошки лаком чи фарбувати не треба. Дерево має залишатися в натуральному вигляді.

Підставки під гаряче з круглих спилов

Для підставок підійдуть кругляш з яблуні, сливи, ялівцю. Ця деревина не тільки міцна і красива, вона ще від впливу тепла виділяє приємні аромати.

  1. Нарізати тонкі поперечні плашки.
  2. Звільнити від кори. Відшліфувати.
  3. Кілька невеликих круглих заготовок склеїти між собою торцевими сторонами у вигляді ромашки. Для міцності можна наклеїти підставку на круглу основу трохи меншого діаметру.

Другий варіант — подвійна підставка. Склеїти одну ромашку із заготовок середнього діаметру, другу з елементів меншого діаметру. Склеїти між собою, наклавши меншу на велику. Фарбувати покривати лаком не треба.

На замітку. Можна поступити простіше. Взяти спіл відповідного розміру, очистити і відшліфувати. Підставка готова.

Підвісні полички для квітів

Полиці з спилов можна зробити настінні, підлогові у вигляді етажерки і підвісні на тросах. Настінні кріплять за допомогою куточків безпосередньо на стіну, етажерки збирають із стійок і поперечних полиць.

Підвісні полки на тросах виглядають більш легкими і повітряними. Для них потрібні видовжені овальні прямі або поперечні зрізи. Знадобиться 2 троса, установочні кільця, 2 гвинтових кільця або гачка.

  • Заготовки шліфують.
  • Просочують за бажанням морилкою або фарбують в тон основного кольору інтер’єру.
  • З боків заготовки просвердлюють по 2 отвори. Просмикують через них тросики з одного та іншого краю.
  • В стіну вкручують гвинтові кільця або гачки, вішають на них поличку за троси.

На замітку. Можна таким чином зробити багатоярусну полку. Треба взяти кілька дерев’яних заготовок, троси достовірніше. Закріпити заготовки на тросі одну над іншою драбинкою, підвісити.

На таких поличках гармонійно виглядають невеликі горщики з кактусами та фіалками.

Дитячі вироби з спилов в садок і школу

На підготовленому спилі дитина може намалювати картинку, випалити, наклеїти аплікацію. З декількох спилов можна зробити фігурки звірят і навіть цілу композицію, розмістивши вироби на великому спилі. Складність роботи залежить від віку дитини та її здібностей.

Фігурки звірят та птахів

Найпоширеніші дитячі вироби з спилов — фігурки звірят та птахів. Найчастіше роблять зайчиків, ведмедиків, гусениць, сову. Технологія виготовлення для всіх фігурок однакова. Підбирають спіли відповідних розмірів для тулуба, голови, лап, вух. Склеюють заготовки. Оформляють мордочку.

Наприклад, для зайчика знадобляться прямо нарізані кругляш для тулуба, голови, хвостики відповідних розмірів. Косі овальні заготовки для вух і лап. З них склеюють фігурку зайця.

Для гусениці кілька круглих заготовок різного розміру, найбільша — голова. Заготовки склеюють між собою торцями, розташовуючи від найбільшої до найменшої.

З 4-х овальних спилов і гілочки легко склеїти метелика. До гілочки приклеїти з двох сторін по 2 овальних крильця, прикрасити.

Дерев’яні кашпо з спилов і гілок

Школярі можуть зробити красиве кашпо для квітів. Взяти основу для кашпо будь-якої форми. Обклеїти нарізаними круглими заготовками. Спочатку приклеїти ті, що побільше, між ними дрібні. Кашпо буде декоративніше, якщо між спилами вклеїти гілочки, мох, маленькі шишки.

Новорічні вироби з спилов: найкращі ідеї

На Новий рік можна зробити разом з дітьми багато цікавих виробів.

  1. Ялинка. На трикутну основу у вигляді ялинки наклеюють кругляш різних діаметрів. У порожнечі між ними вклеїти красиві намистини. Ялинку кріплять на основу з круглого зрізу.
  2. Сніговик. З великого, середнього і малого кругляка склеюють сніговика. Морквину, оченята і відро на голову роблять з пластиліну.
  3. Ялинкові кулі. Маленькі круглі заготовки розписують акриловими фарбами, прикрашають блискітками. Приклеюють міцну нитку для підвішування на ялинку.
  4. Різдвяний вінок. Заготовки різного діаметра склеюють торцями у вигляді кільця. Між ними закріплюють ялинові гілочки, мішуру.

Покроковий майстер — клас для початківців

Освоєння виробів з спилов можна почати з виготовлення невеликого панно:

  1. Заготовки нарізають з гілок різної товщини. Різати краще ножівкою по металу або лобзиком, зрізи вийдуть рівними.
  2. Видалити кору.
  3. Відшліфувати лицьову і торцеву поверхню. Обробити антисептиком.
  4. Виріжте основу для панно з листового матеріалу (фанера, МДФ тощо). Обрамити в раму, але можна і без неї.
  5. Приклеїти спіли різних діаметрів на основу, розташовуючи хаотично або по малюнку. Простір між великими елементами заповнити дрібними, нарізаними з гілок.
  6. Залишилися порожнечі при бажанні можна залити епоксидною смолою і після висихання шліфують.
  7. Готове панно покрити лаком.

Спробувавши свої сили на простому невеликому панно, можна переходити до більш складних виробів.

Не поспішайте позбавлятися від залишків колод, зрізаних сухих гілок та спиляних дерев. Наріжте їх прямими і косими кругляком, обробіть і приступайте до творчості. Можна без особливих витрат прикрасити і оживити інтер’єр, зробити його затишнішим. Красиве настінне панно або незвичайний абажур з спилов зроблять житло індивідуальним і ексклюзивним.

Фото ідеї виробів з дерева спилов