Вироби з берести своїми руками (138 фото): легкі майстер-класи для дітей і початківців по виготовленню виробів з березової кори

Інструкція по створенню виробів з берести (березової кори) для новачків і дітей. Опис техніки збору, підготовки матеріалу, плетіння шкатулок з кришкою, а так само предметів для прикраси інтер’єру квартири.

Береста — натуральний матеріал, з якого виходять цікаві вироби. Вони бувають різними по складності, по виду, по цілям застосування. У цій статті ви дізнаєтеся, як робити деякі роботи з берести і як правильно підготувати матеріал для таких робіт.

Вироби з берести: підготовчий етап

Заготівля матеріалу

Насамперед, вам слід замислитися про підготовці матеріалу. Найкращий час для збору берести — перші два місяці літа. У цей період береста володіє найбільшою гнучкістю, отже, з нею простіше працювати.

Якщо ви дбаєте про навколишнє середовище, то ми не рекомендуємо знімати бересту з великих і міцних дерев, адже ви просто пошкодите їх. Краще знайти яке-небудь вже спиляне дерево і зняти з нього бересту.

Ваша заготовка може бути у двох варіантах: у вигляді стрічки, або ж у вигляді пласта. Для зняття берести вам потрібно зробити неглибокий надріз на корі, він повинен бути не більше 1 сантиметра.

Потім зробіть два кругових надрізу, які будуть розміщені з країв вертикального. Для відділення берести вам варто підчепити її чим-небудь. Будь то ножем, або ж якимось гострим предметом.

Для заготівлі кори у вигляді стрічок вам слід виконувати спіральні надрізи на корі. Якщо ви початківець майстер, то рекомендується використовувати заготовки у вигляді стрічки.

Особливості процесу обробки

Як і всі матеріали, береста вимагає особливої обробки перед використанням. Найпростіше — очистка від пилу і бруду. Таку чистку можна зробити звичайною ганчіркою. Не варто забувати і про внутрішню сторону берести, вона, як і зовнішня, вимагає мінімальну чистку.

Береста вимагає тривалу обробку в соляному розчині, вам слід помістити туди матеріал приблизно на 3 — 4 дні. Після поділу берести на шари слід пропрасувати отримані частини праскою, що остаточно просушит матеріал.

Строки збору матеріалу: коли краще збирати?

Якщо ви самі бажаєте заготовляти бересту, то вам потрібно мати при собі відповідний дозвіл. Зі спиляних дерев вона знімається легше, так як у вас завжди є варіант почати знімати бересту з будь-якої частини поверхні.

Відповідним деревом для збору є береза, переважно так, що росте в дали від доріг, в самій гаю. А ось на торфовищах і болотистих грунтах бересту збирати не варто.

Заготовки відбуваються в травні — червні, так як береста стає набагато еластичніші і вона дуже просто зрізається зі ствола, а також на ній простіше створювати різні візерунки.

Прості вироби з берести для початківців

Елегантна кошичок для дрібниць

Кошичок для дрібниць – дуже проста виріб з берести, яка добре підійде для вашої першої роботи. Для виконання роботи необхідно використовувати стрічок з берести (заздалегідь нарізані). Також знадобляться такі пристосування: 12 берестяних стрічок довжиною 15 сантиметрів і шириною 2 сантиметри, будь-який різновид скріпок.

Почнемо з основи, вам необхідно розкласти 6 паралельних між собою смуг. Такі ж смуги, будуть проходити крізь основні, чергуючись у нижній і верхній конфігурації, а також повторюючись в протилежних напрямках. Після установки всіх смуг вам необхідно підняти всі бортики. Їх висота повинна бути однакова. Після підняття бортів їх потрібно закріпити звичайними скріпками.

Маленький кулон своїми руками

Вам знадобляться плоскі листи берести, а також смужки з цього ж матеріалу. Їх заготівлею слід зайнятися в першу чергу.

Коли підготовчий етап буде завершено, приступимо до самого процесу творення. Візьмемо аркуш берести і нанесемо контур вироби, що він може бути будь-якої форми, головне дотримати приблизний розмір (4×6 см).

Далі перенесемо малюнок всередину нашого контуру. Я рекомендую використовувати для цього копіювальний папір. Це дасть хороший результат, при своїй простоті у виконанні. Цей малюнок треба прикрасити. Якщо не хочете мучитися з фарбою, то можна нанести візерунок за допомогою випалювання. Як все це буде зроблено, вирізаємо наш кулон з берести.

Тепер робимо дірочки на відстані близько 5 міліметрів один від одного і крізь ці дірочки обмотуємо кулон нашими, заздалегідь заготовленими, смужками берести. Вуаля. Залишилося тільки підібрати гарний шнурок, і носити прикраси з задоволенням.

Кіш для походу в ліс

Для цієї роботи вам знадобиться досить багато всього. Так що підготовчий етап буде не з простих.

Список необхідного:

  1. Основний матеріал зі стрічкою для прошивки;
  2. Будь-затискачі;
  3. Шило разом з викруткою;
  4. Канцелярське приладдя;
  5. Ножиці.

Коли підготовчий етап буде завершено, приступимо до самого процесу творення. Візьмемо берестяне полотно і скрутимо його в циліндр.

Краї закріпимо затискачами (важливо щоб вони були внахлест). Дізнаємося висоту циліндра за допомогою лінійки, і вирізаємо стрічки довжиною рівною 1,5 від цієї висоти.

Створюємо отвори на місцях стику. Тут вам знову знадобиться лінійка, адже отвори повинні бути на рівній відстані один від одного. Протягуємо крізь них берестяні стрічки. Знімаємо затискачі. Потім внизу робимо чотири надрізу і загинаємо всередину. Не забуваємо зшити їх стрічкою.

Наостанок зробимо ручку. Для цього проводимо два вузьких отвори у верхній частині циліндра, і протягуємо крізь них широку стрічку.

Вироби з берести для дітей

Діти фізично не можуть виконувати складні вироби з берести, тому їм краще починати з простих плоских фігур, а потім потихеньку переходити на роботи в обсязі. З плоских виробів можна виділити підставку під гаряче.

По складності, ця не найпростіша роботи, адже з нею доведеться повозитися, а саме у створенні красивого контуру. Але якщо ваша дитина навчиться робити такі підставки без особливих зусиль, то він сміливо може переходити на роботи з об’ємними фігурами.

Коли діти створюють вироби, вони потихеньку розвивають свою дрібну моторику. Крім цього, діти починають краще мислити, більше придумувати і створювати гарні поєднання різних елементів.

Вироби в школу

Діти, які навчаються в молодших класах, вже здатні зробити деякі прості вироби з берести самостійно (маючи при собі заздалегідь підготовлений матеріал). Учні можуть робити прості об’ємні форми, такі як будинки або коробочки.

Вони можуть зробити гарну підставку під гаряче, яку можна витончено задекорувати. Потрібно лише побачити в простих формах, свою красу. Або ж створити цю красу за допомогою засобів декорації.

Легкі вироби в дитячий садок

Діти дошкільного віку не зможуть виконати відносно складні роботи з берести, але вони можуть робити плоскі вироби. В якості такого плоского виробу може виступити фігурка якої-небудь тварини.

Для виготовлення такої фігурки вам заздалегідь потрібно підготувати форму. Ви можете на око вирізати контур потрібної фігурки, або ж скористатися трафаретом. Рекомендуємо пройтися олівцем по контуру виробу.

У заключающем етапі ми рекомендуємо вдатися до різних методів додаткового декору. Ви можете скористатися фарбами, або ж надати невеликий обсяг вашій роботі, додаючи нові шматочки берести.

Майстер-клас покроково: фігурка «Сова»

Вам знадобляться плоский листок берести. Візьміть аркуш берести і нанесемо контур сови (розміром 10 на 12 сантиметрів). Залежно від зовнішнього вигляду вам доведеться зробити кілька таких контурів (для потрібного вам кількості шарів), окремо для тулуба, для мордочки, для крил і для дзьоба.

Далі перенесемо малюнок сови всередину нашого контуру. Я рекомендую використовувати для цього копіювальний папір. Це дасть хороший результат, при своїй простоті у виконанні.

Цей малюнок треба прикрасити. Якщо не хочете мучитися з фарбою, то можна нанести візерунок за допомогою випалювання. Як все це буде зроблено, вирізаємо нашу фігурку.

Повторюємо цю процедуру з усіма частинами нашої сови. І нарешті з’єднуємо всі шари в потрібній послідовності. Після з’єднання ви можете зайнятися додатковим декором отриманого виробу.

Вироби з берести можуть стати непоганою прикрасою вашого житла. Крім цього, береста — натуральні матеріал, що надає роботі якусь природність. Вироби такого виду можуть стати відмінним подарунком собі і родичам.

Провести таку роботу не складно, з нею впоратися навіть учень молодших класів. Вам необхідно тільки підібрати і підготувати правильний матеріал і повністю слідувати нашим інструкціям.

Легкі фото ідеї виробів з бересту